• Evci OSB Mah. 1. Organize Sanayi Bölgesi 10. Cad. No: 1 33100 Akdeniz / Mersin
  • Email: kuzeymak@kuzeymak.com
İletişim 444 44 88
kuzeymak@kuzeymak.com Evci OSB Mah. 1. Organize Sanayi Bölgesi 10. Cad. No: 1 33100 Akdeniz / Mersin

Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Sistemleri

Vakumlu tüpler, iç içe geçmiş ve arası vakumlanmış iki cam tüpten oluşmaktadır. Dıştaki tüp, her türlü hava şartlarına dayanaklıdır. İçteki tüp, saydam ve dayanıklı, özel bileşimli bir camdan üretilmiş ve siyah selektif yüzeyle kaplanmıştır. Bu yüzey sayesinde, güneş ışınlarının %93’ü absorbe edilerek ısıl enerjiye çevrilmektedir. Vakumdan dolayı, tüplerdeki iletim ve taşınımla olan ısı kayıpları minimum düzeydedir.

Vakum tüplü güneş enerjisi sistemleri, uygun şartlar dahilinde antifriz gerektirmeden -40ºC hava sıcaklıklarında dahi sıcak su üretebilmektedir. Sistemlerin çalışması için ilave güç kaynağına gerek yoktur. Vakumlu cam tüp içinde ısınan ve yoğunluğu azalan su, tüp içerisinde yukarı yönde sıcak su tankına doğru hareket etmektedir.

 

Sıcak su tankında bulunan soğuk suyun yoğunluğu ise daha fazla olduğundan, aşağı yönde vakumlu cam tüplerin içerisine doğru hareket etmektedir. Bu doğal sirkülasyon sayesinde, tank içindeki soğuk su ile tüplerdeki ısınmış su yer değiştirmekte ve sıcak su üretilmektedir.

Açık devre sistemler doğal sirkülasyon prensibi ile çalışmaktadır. Kapalı devre (basınçlı) sistemlerde, açık sistemlerden farklı olarak sıcak su tankı içinde Bakır (Cu) serpantin bulunmaktadır. Şebekeden gelen su serpantin içinde dolaştırılmakta, böylece tank içindeki sıcak su ile serpantinde dolaşan soğuk su arasında gerçekleşen ısın transferi sayesinde sıcak su üretimi sağlanmaktadır.

Sistemlerimiz farklı kapasitelerde de genleşme tanklı, izolasyonlu / izolasyonsuz soğuk su depolu alternatifler de üretilebilmektedir.

 

 

English EN Turkish TR